Głównym założeniem fizjoterapii w naszej placówce jest przywrócenie maksymalnej sprawności fizycznej dziecka. Prowadzona jest kinezyterapia, która ruch traktuje jako środek leczniczy. Sposobami prowadzenia terapii są ćwiczenia ruchowe czynne, jak i bierne, prowadzone z pomocą terapeuty. Terapia ruchem wykorzystywana jest do przywrócenia siły mięśniowej, korekcji wad postawy, poprawy zakresu ruchomości i stabilizacji stawowej oraz torowania prawidłowych wzorców ruchowych.
Ogólne cele fizjoterapii:
- wzmocnienie mięśni posturalnych,
- normalizacja napięcia mięśniowego,
- korekcja wad postawy,
- torowanie prawidłowych odruchów,
- hamowanie patologicznych wzorców ruchowych,
- torowanie prawidłowych wzorców posturalnych,
- budowanie prawidłowego schematu ciała i poczucia własnego ciała,
- usprawnianie planowania motorycznego,
- usprawnianie koordynacji obustronnej,
- zwiększenie zakresu ruchomości.
Terapia jest oparta o diagnozę dziecka prowadzoną przy pomocy testów klinicznych, obserwacji swobodnej aktywności dziecka oraz wywiad z rodzicami.
Podczas terapii, dzieci nabywają nowych kompetencji ruchowych poprzez usprawnienie planowania motorycznego.
W terapii wykorzystywane są elementy Metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, która uświadamia dziecku jego możliwości ruchowe. Pomocne jest stosowanie elementów Terapii Integracji Sensorycznej, która pomaga niwelować zahamowania przed niektórymi ćwiczeniami spowodowane np. nadwrażliwością dotykową lub niepewnością grawitacyjną. SI pomaga także wyciszyć dziecko nadpobudliwe, aby poprawnie wykonało postawione przed nim zadanie.
Terapia nie jest prowadzona poprzez stosowanie jednej metody. Terapeuta prowadzący zajęcia stara się reagować na potrzeby dziecka i dostosowywać ćwiczenia do jego potrzeb i możliwości.