ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA PSYCHICZNEGO

10 października przypada Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Celem tego święta jest promocja zdrowia psychicznego, ale także zwrócenie uwagi ludzi na problemy natury psychicznej, z którymi obecnie zmaga się coraz więcej osób. To także walka ze stygmatyzacją i edukacja.

Z okazji obchodów Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego w dniu 8 października w naszym przedszkolu miała miejsce prelekcja dotycząca niniejszej tematyki skierowana do rodziców i nauczycieli. Spotkanie poprowadziła dr Małgorzata Mach-Sawic – psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Lubaczowie, której składamy serdeczne podziękowania ❤️.

Ponadto w przedszkolu pojawiła się gazetka z informacjami na temat zdrowia psychicznego, metod dbania o siebie oraz dostępnych źródeł wsparcia. Pragniemy, aby każdy miał świadomość, gdzie może się zgłosić po pomoc, gdy zajdzie taka potrzeba.

Jak codziennie dbać o zdrowie psychiczne❓

Dbanie o zdrowie psychiczne to proces, który warto wprowadzać w codzienne życie. Oto kilka prostych metod, które mogą być pomocne:

➖ Rozmawiaj o swoich emocjach: Nie obawiaj się dzielić swoimi uczuciami z bliskimi, przyjaciółmi czy nauczycielami.

➖Spędzaj czas na świeżym powietrzu: Aktywność fizyczna oraz kontakt z naturą pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie.

➖Znajdź chwile na relaks: Regularne momenty na odpoczynek, takie jak czytanie książki czy słuchanie muzyki, mogą pomóc w redukcji stresu.

➖Szukaj wsparcia: Jeśli czujesz, że potrzebujesz pomocy, nie wahaj się skontaktować z psychologiem lub innym specjalistą.

❗️Rodzicu, jeśli podejrzewasz depresję u swojego dziecka, a objawy utrudniają funkcjonowanie dziecka w domu, w grupie rówieśniczej i/ lub utrzymują się dłużej niż 2 tygodnie zgłoś się po fachową pomoc.

1. Jeśli zauważysz niepokojące zachowania u dziecka lub nastolatka możesz skontaktować się z bezpłatną infolinią Telefonu dla Rodziców i Nauczycieli w sprawie Bezpieczeństwa Dzieci 800 100 100. [www.800100100.pl]

2. Ponadto można zadzwonić do Antydepresyjnego Telefonu Zaufania Fundacji ITAKA 22 484 88 01 [stopdepresji.pl]

3. Skorzystaj z konsultacji lekarza wyspecjalizowanego w psychiatrii dzieci i młodzieży, ewentualnie skorzystaj z konsultacji z psychologiem lub lekarzem pediatrą, który w razie potrzeby skieruje do odpowiedniego lekarza psychiatry.

4. Sytuacją, kiedy bezwzględnie należy poszukiwać pomocy lekarza psychiatry jest zagrożenie samobójstwem.

Dbajmy o siebie! 💝🫂💗👩‍⚕️