Uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości

„Po latach niewoli

moc łańcuchów legła”

Obchodzone co roku Narodowe Święto Niepodległości stało się już tradycją w naszym przedszkolu.

Kształtując postawy szacunku do historii naszego kraju, poszerzając wiedzę na temat Ojczyzny, oraz doskonaląc umiejętności artystyczne wychowankowie grupy IV „Tropiciele” pod opieką wychowawczyń Pani Reginy Krzych i Pani Anny Wach 10 listopada przedstawili piękną lekcję historii i patriotyzmu.

Na wstępie Pani Dyrektor Ewa Zielińska przywitała gości ,mówiąc o wielkiej radości wynikającej z faktu wspólnego świętowania 104 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Tym bardziej, że czyni to w tak zacnym gronie. „Dziś uroczyście oddamy szacunek tym Polakom, którzy odeszli, ale również tym którzy żyją obecnie. Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał wolność. Choć czasy, w których żyjemy ponownie stają się skomplikowane, a dla wielu z nas zwyczajnie ciężkie, w dniu wielkiego polskiego święta pamiętajmy o tym, co w przeciągu tych minionych lat udało nam się wspólnym, zbiorowym wysiłkiem jako narodowi osiągnąć.  Bądźmy dumni z naszej Ojczyzny, bądźmy dumni, że jesteśmy Polakami”.

Naszą uroczystość uświetnili wyjątkowi, niecodzienni goście:

  • Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Panią Teresę Pamuła
  • Burmistrza Miasta Lubaczowa Pana Krzysztofa Szpyta
  • Przewodniczącą Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Panią Małgorzatę Strycharz
  • Emerytowanego Dyrektora Miejskiego Przedszkola Nr 1 „Kraina Uśmiechu” w Lubaczowie Panią Wiesławę Kozłowską
  • Przewodniczącą Rady Seniorów Miasta Lubaczowa Panią Marię Mulak
  • Lidera Szlachetnej Paczki oraz Zastępcę Komendanta ZHP Lubaczów Panią Danutę Kacprzak
  • Lidera Szlachetnej Paczki Panią Halinę Tryniecką
  • Rodziców grupy IV „Tropiciele”

Po powitaniu przybyłych gości przedszkolaki przedstawiły swoje umiejętności artystyczne. Z ogromnym zapałem, poprzez wiersze, tańce i piosenki przedstawiły dzieje naszego kraju, oddając szacunek naszym symbolom narodowym.

Już u tak małych dzieci z wielką dumą zabrzmiały słowa pieśni patriotycznej „Rota”, wychowankowie zaśpiewali również „Jak mam powiedzieć to, że bardzo Kocham Ją”, „Wielkie święto”. Podczas występu nie zabrakło tańców, tradycyjnego Poloneza oraz ludowego pląsu „Szewczyka”. Każde dziecko zaprezentowało swoje umiejętności artystyczne. Akademię uświetniły krakowskie stroje ludowe oraz patriotyczna dekoracja.

Po prezentacji artystycznej zabrała głos Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Pani Teresa Pamuła dziękując za piękne przygotowanie dzieci i wymowne ukazanie starań naszych przodków o odzyskanie suwerenności, wręczając przy tym wszystkim dzieciom w placówce prezenty w postaci gadżetów prosto z Sejmu (znalazło się tam mnóstwo przyborów dla naszych wychowanków). Dziękujmy serdecznie za upominki.

Głos zabrał również Burmistrz Miasta Lubaczowa Pan Krzysztof Szpyt, który podkreślił ogromny wysiłek w wychowanie najmłodszego pokolenia Polaków, wyraził radość z zaproszenia oraz szacunek dla pracowników placówki za wkład w kształtowanie postaw patriotycznych.

Ponadto nasze przedszkole brało udział w akcji MEN #Szkoła do Hymnu, w związku z tym cała społeczność przedszkolna wraz z przybyłymi gośćmi odśpiewała Hymn Polski o symbolicznej godzinie 11:11.

Uroczystości patriotyczne organizowane w naszym przedszkolu rozwijają wśród wychowanków poczucie przynależności narodowej i pielęgnują polską kulturę i tradycję.